Figyelem a cikk Loki e01 s01 spoilert tartalmaz!
Elstartolt a Marvel legújabb sorozata, amit rengeteg rajongó várt már. A Loki című minisorozatot nem csak azért vártuk ennyire, mert régen volt már a VandaVízió, vagy mert a Sólyom és a Tél katonája sokakban egy kis hiányérzetet hagyott maga után, hanem azért is, mert az eddigi karakterek közül, egyértelműen a Végtelen háborúban életét vesztő Loki az egyik legkedveltebb figura. Ráadásul az ő “visszatérése” néhány nagyon fontos dolgot jelez előre a Marvel 4. fázisával kapcsolatban.
Nézzük részletesen.


A Multiverzum
Az új Dr. Strange film címének bejelentése óta tudjuk, hogy a Marvel végre a képernyőre is elhozza a végtelen számú univerzum elméletét.
Erre már a Bosszúállók utolsó részében is láthattunk jeleket, de a Loki meg is mutatja a teljes multiverzum elméletet, és egy rövid, 50-es évek hangulatát idéző animációval el is magyarázza a lényeget. Röviden, gyorsan, egyértelműen. Nem kerít nagy feneket a “bejelentésnek”, viszont olyan hihetetlenül stílusosan közli velünk a multiverzumok idősíkjainak működését, hogy az hihetetlen.
Na de miért is fontos a multiverzum? Azért, mert így nincs szereplő aki halála “után” – értsd másik univerzum használatával- kvázi nem hozható vissza a vászonra. És legjobb példa erre Loki, aki 2012-ben megszakította saját idővonalát, mikor a Tesseract segítségével megszökött New York-ból, így konkrétan az általunk ismert Loki életút nagy részét meg sem történtté teszi. Konkrétan kiradíroz mindent ami Lokival 2012 után történt. Az pedig nem kevés esemény… Oké, mondjuk azt az univerzumot már a Végjátékban megsemmisítették a bosszúállók, de a Marvel csavarjával, az idővonal eltörlése előtt, a “mi Lokinkat” is kimenekítette onnan.
Már csak Tony Stark-nak kellene egy csavart elrejteni valahol az idővonalán, és ezután ez már nem is tűnik olyan lehetetlennek…


Túl a sablonos blockbustereken
A VandaVízióban már láttuk, hogy a Marvel, ha akarja, simán elhagyja a sablonosnak is mondható szuperhősfilmek stílusát, és képes teljesen más zsánerekből átemelt megoldásokkal színesíteni az univerzumát, ill mostmár multiverzumát.
A Loki is egy olyan képi világot hoz be a nappalinkba, amire nem számítottunk. Ez az 50-es évek hangulatát idéző, kicsit punk, kicsit noire hangulatú világ pont az, ami a csínytevés istenének tényleg jól áll.
Az első rész után azt mondhatjuk, egyelőre gyönyörűen működik ez a stíluskombó, zseniálisan egyben van ez az univerzumok feletti univerzum, a szabályrendszere is világos még, nincs benne semmilyen kilógó megoldás, vagy izzadtságszagúan beleeröltetett kötelező elem.


Loki a hős?
Talán azt nem kell kifejtenem, hogy miért Loki személyisége a legösszetettebb a Bosszúállók közül. Születésétől fogva különböző szerepeket kell játszania. Hol egy idegen isten fiának testvérét, hol a főgonoszét, hol egy hatalomvágytól túlfűtött zsarnokét, hol pedig egy összetört szívű kisfiúét. Loki jellemének alapja, a számtalan álarc keverékéből szintetizált, gyökereit vesztett személyisége. Ezért van hogy néha gonosznak érezzük, de valahol legbelül nem tudjuk utálni, mert jó embernek tartjuk. Lokinak jónak kell lennie! De nem az…
Na ezt a konfliktust oldja fel végre Moebius, miközben kihallgatja Lokit, és próbál egyre mélyebbre hatolni a sok álarcon keresztül, hogy felfedje Loki valódi motivációit, valódi gondolatait és valódi személyiségét. Ez sokáig nem sikerül neki, de mikor Loki szembesül tetteivel és saját halálával, valami megváltozik. Átmegy egy olyan metamorfózison, amelyen minden hősnek át kell mennie, hogy hős lehessen. Meg kell haljon korábbi önmaga, hogy a hamvakból feltámadhasson az “új hős”, saját történetének hőse.
Lokinál ez a pont akkor következik be, amikor elismeri, hogy nem élvezi a kínzást és a halált, de ez a szerepe része, az ő karakterének feladata az, hogy ezt a szerepet játssza, mert ez az övé. Nincs semmi stabil pont az életében, csak ez a szerep. És ebben a pillanatban hal meg az általunk ismert Loki figura, nem akkor amikor Thanos eltöri a nyakát. Itt van a hőssé válás lehetőségének pillanata, ami rettentően izgalmas. Kérdés az, hogy ez meg fog-e történni? Lehet-e Lokiból hős? Állhat-e végre elkötelezetten a jó oldalon?
Valószínűleg ezekre a kérdésekre legkorábban a sorozat záró epizódjában kaphatunk választ.


Mephisto
Na igen, nem volt még Marvel gonosz, akinek az antréjára így vártunk volna. Thanos után szükség van egy újabb, ha lehet még hatalmasabb ellenfélre, és a rajongók már régóta úgy gondolják, ez Mephisto lesz. Vártuk már Vanda sorozatában is, és vártuk itt is. Sőt a Loki első részében volt egy pillanat, amikor azt hittük, ezaz, megérkezett a vászonra, de hamar kiderült, hogy ez csupán az alkotók egy trükkje, amivel el akarták hitetni velünk Mephisto megjelenését, hiszen az első rész végén konkrétan kiderült ki lesz a sorozat főgonosza: Loki maga! Illetve egy másik idősík béli variánsa. Mondjuk ez még nem zárja ki Mephisto megjelenését, de mindenesetre bonyolítja.
A Loki tehát – így az első rész után – ismét egy üde, izgalmas Marvel alkotásnak tűnik, amit a rajongók nagy része azonnal szívébe is zárt. Reméljük ez az izgalom és szeretet megmarad a sorozat végéig, hiszen Loki karaktere tényleg megérdemli, hogy ő vezessen át minket a multiverzumba. Ha már a karakter meghalt a végjátékban… vagy nem…
//Tibi